Na wakacje: Śląsk Cieszyński, Czechy
Przewodnik turystyczny: Czechy/ Morawy Północne i Śląsk/ Śląsk Cieszyński
Leży na obszarze przygranicznym południowej Polski oraz północno-wschodnich Czech, w bliskim sąsiedztwie Słowacji, główną rzeką regionu jest Olza przecinająca Cieszyn i Czeski Cieszyn, stanowiąca granicę państwową. Znane miejscowości turystyczne, szeroko rozwinięta sieć szlaków turystycznych i rowerowych czy wspaniałe zabytki przypominające świetność Śląska Cieszyńskiego to tylko niektóre czynniki wpływające na atrakcyjność tego regionu. Pierwsze wzmianki o stolicy regionu – Cieszynie – pochodzą z XII w.,w mieście odbywają się liczne imprezy kulturalne.
Atrakcje
- Zamek Fryštát w Karwinie – uznawany za najciekawszy zabytek architektury regionu.
- Uzdrowisko Darkov – z jodowo-bromowymi wodami mineralnymi leczącymi schorzenia ruchu, neurologiczne, chorób skóry i inne.
- Muzeum Třineckých Železáren w Třinec – poświęcone historii miasta i historii rozwoju „Třinecké Železárny”.
- tor bobslejowy Těrlicko – letni tor saneczkowy.
- kościół św. Mikołaja w Nýdek – drewniany kościółek z 1576 roku.
- kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Bystřice – pochodzi z XVI wieku, został zburzony w XIX. Odbudowano go w stylu romańskim.
- kościół św. Piotra i Pawła w Albrechticach – kościół zbudowany w stylu romańskim, wielokrotnie okradany z cennych elementów wyposażenia.
- kościół pw. Bożego Ciała w Třinec-Guty – drewniana budowla otoczona lasem z cmentarzykiem i najstarszym dzwonem z 1565 roku.
Ośrodki
- Czeski Cieszyn – historyczne miasto Republiki Czeskiej, ośrodek mniejszości polskiej na Zaolzi.
- Nýdek – wieś na terenie której znajduje się rezerwat przyrody Čantoryje .
- Karviná – z sąsiadującymi miastami stanowi Zagłębie Ostrawsko-Karwińskie. Miasto posiada cztery czynne kopalnie węgla kamiennego. Miejsce narodzin Gustawa Morcinka.
- Třinec – ważny ośrodek dla mniejszości polskiej (17% Polaków). Miasto otrzymało prawa miejskie dopiero w 1931 roku.
- Bystřice – wieś znana ze swoich zabytków sakralnych.
Geografia i przyroda
Śląsk Cieszyński znajduje się w województwie morawsko-śląskim w najbardziej na wschód wysuniętej części kraju. Od północy i wschodu sąsiaduje z Polską, od południa ze Słowacją i od zachodu z regionem Beskidów i Ostrawy-Opawy. Główne rzeki regionu to Olza i Ostravica. Najwyższym szczytem w Beskidzie Śląsko-Morawskim jest Łysa Góra (1323m n.p.m.).Historia
Region Śląska Cieszyńskiego (zwany Zaolziem) przed I wojna światową należał do Cesarstwa Austriackiego. Stolicą Księstwa Cieszyńskiego był Czeski Cieszyn. Zakończenie walk doprowadziło do sytuacji, gdzie Polska i Czechosłowacja zaczęły się o tereny morawsko-śląskie upominać. Pierwsza wyznaczona granica była granicą etniczna. Drugą, która nastąpiła po bitwie pod Skoczowem ustalono zgodnie z linią kolejową koszycko-bogumińską w 1919 roku. Jednak dopiero Rada Ambasadorów w 1920 roku ostatecznie podzieliła Śląsk Cieszyński między Polskę (44% terenu) i Czechosłowację (56% terenu) wzdłuż rzeki Olzy. Rok przed wybuchem drugiej wojny światowej wojska polskie próbowały zagarnąć część terenu Czechosłowacji, jednak w 1945 roku przywrócono dawną granicę. W 1958 roku Polska i Czechosłowacja podpisały pakt wyznaczający granicę z 1920 roku. Po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku Zaolzie trafiło do władz czeskich. Obecnie historyczna część miasta Cieszyn znajduje się po stronie polskiej. W 1998 roku powstał Euroregion Śląsk Cieszyński wspierający ruch transgraniczny na obszarze.Sport i rekreacja
- Balneologia – turystyka uzdrowiskowa szczególnie w miejscowości Darkov, gdzie sławą cieszą się turnusy rehabilitacyjne.
- Turystyka górska – bliskość Beskidów zapewnia atrakcje górskie.
- Turystyka rowerowa – dla cyklistów polecane są bardzo dobrze przygotowane trasy rowerowe dla indywidualnych turystów jak i dla rodzin z dziećmi.
- Agroturystyka – zarówno latem jak i zimą wypocząć możemy wśród przyrody.
- Sporty wodne – region bogaty jest w zbiorniki wodne oferujące możliwość łowienia ryb, zażywania kąpieli i uprawiania sportów wodnych.
- Sporty zimowe – bliskość gór gwarantuje szaleństwo na stokach narciarskich np. Bukovec i Staré Hamry – Bílá.
Informacje praktyczne
- Waluta – 1 korona czeska = 100 halerzy.
- Wizy – nie obowiązują polskich turystów, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.
Powered by
World Weather Online
Śląsk Cieszyński, Czechy - prognoza pogody
- 4°C
- opady:
- brak
- zachmurzenie:
- 50%
- wilgotność:
- 52%
- widoczność:
- 10 km
- ciśnienie:
- 1032hPa
- wiatr:
11 km/h
- wsch. słońca:
- 06:21
- zach. słońca:
- 17:37
- min.-2°C max.5°C
- opady:
- brak
- wiatr:
21 km/h
- wsch. słońca:
- 06:19
- zach. słońca:
- 17:39
- min.-1°C max.3°C
- opady:
- 1.1 mm
- wiatr:
13 km/h
- wsch. słońca:
- 06:17
- zach. słońca:
- 17:40
- min.-1°C max.3°C
- opady:
- brak
- wiatr:
9 km/h
- wsch. słońca:
- 06:15
- zach. słońca:
- 17:42
- min.0°C max.7°C
- opady:
- 0.3 mm
- wiatr:
12 km/h
- wsch. słońca:
- 06:12
- zach. słońca:
- 17:43