Region Pragi - wakacje już od 626 zł

Na wakacje: Region Pragi, Czechy

Przewodnik turystyczny: Czechy/ Region Pragi

Bezchmurna noc
28°C
Opady:
0.4 mm
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
15 km/h100°
Stolica Republiki Czeskiej to ośrodek uniwersytecki, magiczne miasto, pełne urokliwych uliczek i znanych na całym świecie zabytków. Warto jednak pamiętać, że jest to również nowoczesne centrum biznesowe na światowym poziomie. Zaś parę kilometrów za miastem rozpościerają się wspaniałe tereny rekreacyjne, częste miejsce wypoczynku Prażan. Po za urokliwymi miejscami do wypoczynku na łonie przyrody, w okolicy znajdują się jedne z najpiękniejszych czeskich zamków: Karlsztejn oraz Křivoklát.

Regiony

 • Praga – stolica Republiki Czeskiej, jedno z chętniej odwiedzanych miast europejskich.
 • Okolice Pragi – niewielki region okalający czeską stolicę również oferuje moc atrakcji.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Praga
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Staroměstské náměstí, Prašná brána, Karolinum, Národní divadlo, Petřín, Zamek praski, Wyszehrad

Geografia i przyroda

Region Pragi jest stworzony do wypoczynku. Stolica Republiki Czeskiej otoczona jest przez trzy rezerwaty przyrody, skupione wokół zamków Karlsztejn, Křivoklát i Konopiště. Najważniejszymi rzekami regionu są Wełtawa, Łaba, Berounka i Sazawa. Okolice położone głównie na wschód od Pragi są pełne wspaniałych zabytków, pamiętających czasy Karola IV.

Historia i zwiedzanie

Jest to region o przebogatej historii. Jego stolicy, Złotej Pragi nie sposób opisać w kilku słowach – jej różnorodność i piękno doceniali najwięksi tego świata. Na wschód od Pragi znajduje się Kutná Hora – niegdyś kwitnące miasto z kopalnią srebra, dziś urokliwa, naładowana zabytkami miejscowość, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W XIV w. zamieszkiwało ją tyle samo ludzi co Londyn, było drugim co do wielkości czeskim miastem, wtedy również rozpoczęła się budowa jednego z najciekawiej położonych kościołów w regionie – Kościołaśw. Barbary.Ze względu na zawieruchy historyczne, budowę zakończono dopiero w XIX w. Spędzając czas w Pradze i okolicach nie można nie odwiedzić wspaniałych zamków położonych w jej okolicach. Najważniejszy z nich, Karlsztejn to zamek króla Karola IV, za panowania którego nastąpił największy rozwój Królestwa Czeskiego. Z jego inicjatywy powstał uniwersytet praski (1348 r.), a miasto rozwijało się w niebywałym tempie. Niewątpliwy urok zamku, położonego malowniczo na górzystym terenie, przysłaniany jest niestety przez tłumy turystów oraz wysokie ceny. Z mniej znanych warto zobaczyć malownicze ruiny zamczyska Okoř na zachód od Pragi oraz pałac Nelahozeves, 25 km na północ od Pragi, gdzie urodził się czeski kompozytor Antoni Dworzak (1841-1904). Aby zetknąć się z początkami państwowości czeskiej, warto wybrać się na góręŘíp – według legendy o Czechu, Lechu i Rusie temu pierwszemu tak bardzo spodobał się widok ze szczytu, że postanowił tam postanowił założyć swoje państwo. Główna trasa na szczyt prowadzi ze wsi Rovné, wyjście trwa ok. 45 min. Ze współczesnych legend znane jest miasto Mladá Boleslav, w którym znajduje się fabryka samochodów Škoda. Na wycieczkę z Pragi warto wybrać się do miejscowości Mělník, znanej z doskonałych tradycji winiarskich.

Sport i rekreacja

 • Okolice Pragi to teren doskonały dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. W Republice Czeskiej znajduje się wiele ścieżek rowerowych, większość z nich jest kontynuacją europejskich ścieżek rowerowych EUROVELO. Pierwszą udostępnioną ścieżką rowerową była międzynarodowa trasa łącząca Pragę i Wiedeń. Trasa powstała dzięki pomocy organizacji Greenways i nosi jej nazwę. W głównych centrach turystycznych, zarówno w miastach jak i przy trasach, znajdują się wypożyczalnie rowerów szosowych i górskich oraz bogata oferta zakwaterowana i wyżywienia. Specjalne mapy regionów z zaznaczonymi ścieżkami rowerowymi dostępne są w księgarniach, centrach informacyjnych i szeregu mniejszych sklepów.
 • W regionie znajduje się wiele profesjonalnych pól golfowych. Najważniejsze z nich to 27-dołkowe Golf Resort Karlsztejn oraz i 45-dołkowe Golf Resort Konopiště (podzielone na dwa pola po 18 dołków i jedno 9-dołkowe).
 • W okolicach Pragi istnieje wiele możliwości uprawiania sportów wodnych. Do najciekawszych należą spływy Berounką – trasą Karlsztejn-Pilzno. Jest to wartki strumień, płynący przez skaliste i zalesione części regionów Křivoklátsko i Czeski Kras.
 • Kluby i prywatni właściciele oferują niepowtarzalne przeżycia podczas lotów widokowychbalonami. Najbardziej popularne trasy lotów wiodą nad Pragą i nad znanymi zamkami, jak Karlsztejn, Křivoklát czy Konopiště, istnieje możliwość zamówienia lotu nad innymi interesującymi miejscami.
 • W każdej z miejscowości regionu goście mają okazję skosztować lokalnych potraw, piw i win. Z tradycji winiarskich znany jest wspomniany już Mělník oraz Karlsztejn. Życie nocne koncentruje się głównie w Pradze, w wielu klubach, dyskotekach i salach koncertowych.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 korona czeska = 100 halerzy
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

Region Pragi, Czechy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  26°C
  opady:
  1.8 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  37%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  153°   11 km/h
  wsch. słońca:
  04:52
  zach. słońca:
  21:14
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  121°   19 km/h
  wsch. słońca:
  04:52
  zach. słońca:
  21:14
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.28°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  128°   21 km/h
  wsch. słońca:
  04:52
  zach. słońca:
  21:15
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.18°C max.31°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  129°   8 km/h
  wsch. słońca:
  04:52
  zach. słońca:
  21:15
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  125°   16 km/h
  wsch. słońca:
  04:52
  zach. słońca:
  21:15

Region Pragi - klimat w Czechy