Praga - wakacje już od 523 zł

Na wakacje: Praga, Czechy

Przewodnik turystyczny: Czechy/ Region Pragi/ Praga

Częściowe zachmurzenie
-1°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
11 km/h230°
Stolica Republiki Czeskiej – to miasto położone tak blisko, a jednak różniące się od tego co znamy z własnego podwórka - jego magia, wyczuwalna na każdym kroku, przekonuje nas o wyjątkowości głównego miasta naszych południowych sąsiadów, która powodowana jest długoletnią historią oraz bogatą kulturą i tradycją środkowoeuropejską. Do miasta prowadzą liczne drogi – bez problemu dostaniemy się tu samolotem, pociągiem czy samochodem. Praga to jedyne miasto w Czechach, które całkowicie zostało wpisane na listę zabytków dziedzictwa kulturalnego w 1992 roku. Miasto w którym każdy się zakocha. Wizytówką tego ponad milionowego miasta jest Stare Miasto i Hradczany, górujące nad płynącą tędy Wełtawą.

Położenie i komunikacja

Do leżącej w centrum Republiki Czeskiej Pragi – „miasta stu wież” - najłatwiej dostać się samochodem przez przejście graniczne w Szklarskiej Porębie (ok. 145 km), skąd wiedzie nowoczesna droga szybkiego ruchu. Pociągi do stolicy Czech odjeżdżają z niemal wszystkich większych miast. Cena biletu jest jednak stosunkowo wysoka, zdecydowanie lepiej przejść granicę, na przykład w Cieszynie, i podróżować dalej lokalną koleją, która jest dużo tańsza (cena normalnego biletu z Czeskiego Cieszyna do Pragi wynosi ok. 500 Kč, przy czym należy zaznaczyć, że w czeskiej kolei obowiązuje wiele atrakcyjnych zniżek). Pociągi w Pradze zatrzymują się z reguły na Dworcu Głównym (cz. Hlavní nádřaží, ul. Wilsonova) lub na dworcu Holešovice (ul. Partyzánská). Autobusy również odjeżdżają z większości miast w Polsce, zatrzymują się na dworcu Florenc (ul. Křižíkova). Do Pragi dostać się można również samolotem na lotnisko Ruzyně, które obsługuje wiele linii lotniczych, w tym również tani przewoźnicy (http://www.dpp.cz/ - strona praskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego). Po Pradze lepiej nie poruszać się samochodem, zwłaszcza, że sieć komunikacyjna jest bardzo przejrzysta i wygodna. Szczególnie polecić można czyste i bezpieczne metro oraz punktualne tramwaje. Autobusy obsługują głównie bardziej odległe od centrum miasta trasy. W Pradze funkcjonują trzy linie metra – zielona A (Dejvická - Depo Hostivař), żółta B (Zličín - Černý Most), czerwona C (Letňany – Háje), pociągi odjeżdżają co 2-3 minuty, poza godzinami szczytu co 4-10 min).
Pragę zamieszkuje ponad 1,2 mln ludzi, jest ona największym czeskim miastem.

Historia

Historia grodu nad Wełtawą sięga 500 r. p.n.e., kiedy tereny te zamieszkiwały plemiona celtyckie. Dopiero dziesięć wieków później pojawiają się na tym terenie Słowianie. Ok. 800 roku do władzy dochodzi dynastia Przemyślidów, którzy założyli tu miasto. Wybudowali dwie osady: Zamek Praski i Wyszehrad. Szczególny rozkwit miasta nastąpił w XIV w., za panowania Karola IV. Z tego okresu pochodzą najpiękniejsze praskie zabytki. Karol IV był za. W 1419 roku miała tam miejsce słynna defenestracja katolików (wojny husyckie), zaś w 1618 roku podobne wydarzenie (wyrzucenie przez okno namiestników cesarza) stało się bezpośrednią przyczyną wojny trzydziestoletniej. Założycielem pierwszego uniwersytetu w Europie Środkowej (1348 r.), nazywanego do dziś jego imieniem. Od 1526 r. państwo czeskie znajdowało się pod rządami Habsburgów. W 1419 roku miała tam miejsce słynna defenestracja katolików, spowodowana wojnami husyckimi, zaś w 1618 roku podobne wydarzenie (wyrzucenie przez okno namiestników cesarza) stało się bezpośrednią przyczyną wojny trzydziestoletniej. Dwa lata później doszło do jednej z najtragiczniejszych bitew w historii Czech – bitwy pod Białą Górą. Przez dwa wieki naród czeski pozostawał pod rządami monarchii, jednakże XIX w. przyniósł wyraźną odmianę. Okres ten nazywany jest w historii Odrodzeniem Narodowym, w efekcie którego w 1918 r. proklamowano powstanie niepodległej Czechosłowacji ze stolicą w Pradze. W trakcie II wojny światowej Praga nie ucierpiała szczególnie, niestety w 1968 r. doszło do interwencji wojsk Układu Warszawskiego. W 1989 r. wybucha aksamitna rewolucja, która doprowadza do obalenia komunizmu, pierwszym prezydentem zaś zostaje Václav Havel. W 1993 r. Praga przestała być stolicą Czechosłowacji – doszło bowiem do jej rozpadu.

Atrakcje

 • Staroměstské náměstí - rynek staromiejski o powierzchni 9 tys. m2.
 • Prašná brána - znajdująca się na náměstí Republiky późnogotycka Brama Prochowa.
 • Obecní důmwspaniały przykład architektury secesyjnej.
 • Karolinumnajstarszy uniwersytet w tej części Europy.
 • Zamek praski – dawna siedziba władców czeskich.
 • Národní divadloczyliTeatr Narodowy mieszczący się w XIX–wiecznym budynku.
 • Wyszehrad – jedna z największych atrakcji czeskiej stolicy, siedziba legendarnego władcy.
 • Petřínwzgórze z miniaturą wieży Eiffla.
 • Malá Strana - zabytkowa dzielnica Pragi.
 • Praskie ZOO
 • Ogród botaniczny Uniwersytetu Karola w Pradze

Gastronomia

W Pradze nietrudno o doskonałą restaurację na bardzo wysoki poziomie, kawiarnię czy piwiarnię.
Z najbardziej tradycyjnych piwiarni warto odwiedzić: Novoměstský pivovar, Restauracja u Pinkasů czy Restauracja u Vladaře. Na Starym Mieście w restauracji U Zlaté trumpety można posłuchać jazzu.
Wegetarianie powinni wybrać się do jednej Bio-cafes. Warto zajrzeć na stronę http://www.squaremeal.cz/ - jest to oficjalny przewodnik po praskich restauracjach.

Życie nocne

Stolica Czech obfituje w tysiące klubów, w których można posłuchać świetnej muzyki. Często odbywają się tu rówież wielkie koncerty gwiazd światowego formatu. Miłośnicy klubów z muzyką taneczną powinni wybrać się do Radost FX lub do klubu Karlovy Lázně.
Warto również wybrać się do Agharta Jazz Centrum.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 korona czeska = 100 halerzy
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

Praga, Czechy - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady śniegu
  4°C
  opady:
  0.8 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  80%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  202°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  17:55
 • Pochmurno
  min.-2°C max.3°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  162°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:30
  zach. słońca:
  17:57
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.-0°C max.6°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  241°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:28
  zach. słońca:
  17:58
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.1°C max.9°C
  opady:
  1.9 mm
  wiatr:
  214°   24 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  18:00
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.4°C max.8°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  244°   28 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  18:02

Praga - klimat w Czechy