Czechy - wakacje już od 618 zł

Na wakacje: Ostrawa, Czechy

Przewodnik turystyczny: Czechy/ Morawy Północne i Śląsk/ Region Ostrawa - Opawa/ Ostrawa

Pochmurno
12°C
Opady:
0.9 mm
Zachmurzenie:
100%
Ciśnienie:
1007 hPa
Wiatr:
17 km/h220°
Trzecie największe miasto Republiki Czeskiej, liczy sobie 317 tysięcy mieszkańców i jest sercem regionu śląsko-morawskiego. Leży nad brzegiem rzeki Ostravicy z widokiem na piękne wzgórza Beskidów. Miasto wciąż bywa łączone z wydobywaniem węgla kamiennego i przemysłem ciężkim, przez co nadal pokutuje obraz „czarnej“ Ostrawy, mimo że wydobywanie węgla zakończono już w 1994 r. Od tego czasu miasto przeszło wielką przemianę i wypiękniało. Można tu zobaczyć kilka teatrów, wiele galerii i muzeów. W Ostrawie odbywa się również wiele znanych imprez kulturalnych, takich jak np.: powszechnie znany międzynarodowy festiwal muzyczny Colours of Ostrava, festiwal Folklor bez Granic czy biennale międzynarodowego festiwalu teatrów lalek Spectaculo Interesse. Odbywają się tu także imprezy sportowe, takie jak np. mityng lekkoatletyczny Złote Kolce (Zlatá tretra) Grand Prix czy mecze Pucharu Davisa.

Geografia i przyroda

Miasto Ostrava leży we wschodniej części Czech. Stąd tu tylko 10 km na północ do Polski i 50 km na zachód na Słowację. Ostrava umiejscowiona jest w dolinie, w Bramie Morawskiej, a dziele ją na pół rzeka Ostravica. Okolicą miasta są góry – Beskidy. Większość terenu zajmują lasy (wschodnia i południowa część miasta), parki, aleje i zieleńce. Miasto posiada również chronione obiekty jak Park Krajobrazowy Nadodrze, Las Polanecki, Niwa Polanecka, rezerwaty przyrody Rezavka, Turkov i wokół stawu Štěpán. Ciekawą forma przyrodniczą jest „płonąca”, wiecznie zielona hałda Ema. Zalesiony teren w środku wypełniony jest skałą płonną.

Historia

Ostrava swoją nazwę zawdzięcza rzece Ostravicy. Ze względu na swoje położenie, osada (późniejsza Ostrava) początkowo pełniła rolę łącznika na szlaku handlowym między Morzem Bałtyckim a Śródziemnym. Z biegem lat szlak zmienił się na trasę Morawy - Górny Śląsk. Prawa miejskie uzyskała w 1267 Od biskupa morawskiego, Bruna. Rozwój miasta postępował od małych osiedli w wieku VIII po budowę murów miasta w wieku XIV. Przez ten czas Ostrava była miastem szczycącym się rzemiosłem. W drugiej połowie zaczęto wydobywać tu węgiel kamienny, co zapoczątkowało intensywny rozwój miasta. Mimo, że w 1994 roku zamknięto kopalnie, Ostrava do dziś kojarzona jest z przemysłem i górnictwem.

Atrakcje

 • Stary Ratusz – XIV-wieczna budowla, dziś siedziba Muzeum Ostrawskiego.
 • Plac Masaryka (rynek) – plac z ratuszem, historycznymi kamienicami, figurą św. Floriana i barokową kolumną maryjną.
 • Teatr Antonína Dvořáka – niegdyś Narodowy Teatr Morawskośląski powstały w 1907 roku.
 • Czeski Dom Narodowy – dziś pełniący rolę teatru Jiřího Myrona.
 • kościół św. Wacława – najstarszy w Ostravie.
 • katedra Boskiego Zbawiciela – projekt architekta Gustava Meretty, wybudowana w 1889 roku.
 • Landek Park – tworzy największe w Czechach Muzeum Górnictwa i góra Landek – pomnik przyrody.
 • planetarium i obserwatorium astronomiczne Johanna Palisy – miejsce umożliwiające poznanie nawet 9000 gwiazd, Słońce, planet, komet i innych ciał niebiskich.
 • Huta „Witkowice” i kopalnia Hlubina – obiekty z XIX wieku, dziś pomniki techniki.
 • ZOO – leżący na ok.100 ha powierzchni posiada ponad 270 gatunków zwierząt.

W okolicy

 • Frýdek-Místek – miejscowość położona 15 km na południe od Ostravy. Główną atrakcją tu jest barokowy zamek wraz z Muzeum Beskidzkim.
 • Opawa – miasto słynące z wąskich uliczek, zabytkowych kamienic oraz licznych kawiarni.
 • Rožnov pod Radhoštěm – miasto oddalone o 50 km, w którym znajduje się interesujący skansen.

Sport i rekreacja

 • Miasto w swojej ofercie zaplecza sportowo-rekreacyjnego posiada boiska, stadiony sportowe, baseny kryte, sale gimnastyczne, korty tenisowe, ścieżki rowerowe i piesze.
 • Ponadto wolny czas spędzać można spacerując miejskim deptakiem.

Gastronomia

Ze względu na ruch turystyczny w mieście, restauracje, kawiarnie i puby mają rozbudowaną ofertę gastronomiczną. Poza specjałami kuchni czeskiej znajdziemy tu również potrawy kuchni międzynarodowej. Popijając piwo (polecany tamtejszy Ostravar), nie zdziwmy się dostając „topielce”. Są to zakąski podawane do zamawianego trunku w większości miejsc. Innym dodatkiem może być ser hermelín, czyli ser typu camembert marynowany w oleju, ziołach, czosnku i cebuli. Z dań obiadowych godne polecenia są nadziewane mięsem lub owocami czeskie knedle, placki ziemniaczane lub zupy – kartoflanka i kalafiorowa.

Zakupy

Ostrava pełni funkcję miasta handlowego wschodniej części Moraw Północnych.Kupić tu można niemal wszystko. Po produkty spożywcze warto wybrać się do hipermarketu lub na zwykle targowisko których w Ostravie nie brakuje. Na nieciekawą pogodę warto wybrać się na spacer po galeriach handlowych np. Futurum, Karolina, Laso i Globus. W galerii handlowej Librex znajdziemy największą księgarnię w Czechach. Pamiątki i pocztówki znajdziemy głównie w punktach informacji turystycznej.

Życie nocne

W Ostravie znajdziemy bogatą ofertę spędzenia czasu wolnego za dnia. Dla osób, które chciałyby zażyć rozrywki również nocą, polecamy ulicę Stodolní nazywaną przez mieszkańców ulicą „która nigdy nie śpi“. Ludzie w każdym wieku i wielbiciele każdego rodzaju muzyki znajdą coś tu dla siebie.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 korona czeska = 100 halerzy.
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.


Ostrawa, Czechy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  12°C
  opady:
  4.6 mm
  zachmurzenie:
  100%
  wilgotność:
  88%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1007hPa
  wiatr:
  219°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:04
  zach. słońca:
  20:24
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.8°C max.17°C
  opady:
  5.2 mm
  wiatr:
  218°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:02
  zach. słońca:
  20:25
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.9°C max.14°C
  opady:
  10.4 mm
  wiatr:
  215°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:01
  zach. słońca:
  20:26
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.8°C max.17°C
  opady:
  6.0 mm
  wiatr:
  230°   22 km/h
  wsch. słońca:
  05:00
  zach. słońca:
  20:28
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.9°C max.15°C
  opady:
  10.3 mm
  wiatr:
  265°   13 km/h
  wsch. słońca:
  04:58
  zach. słońca:
  20:29

Ostrawa - klimat w Czechy