Czechy - wakacje już od 621 zł

Na wakacje: Czechy Środkowe, Czechy

Przewodnik turystyczny: Czechy/ Czechy Środkowe

Częściowe zachmurzenie
6°C
Opady:
0.6 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1020 hPa
Wiatr:
15 km/h310°
Województwo środkowoczeskie, ze stolicą w Pradze, to niezwykle różnorodny region. Najbardziej znane miasta regionu to Kutná Hora (wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), Poděbrady, Karlštejn czy Kolín. Na nich jednak lista ciekawych miejsc się nie kończy. Warto wybrać się do zamków Křivoklát, Vlašim, Český Šternberk, Kačina (ze wspaniałą biblioteką, zaprojektowaną na planie koła) czy Březnice (pierwsze wzmianki o twierdzy pochodzą już z XII w., dzisiejsza konstrukcja pochodzi z 2. poł. XIII w., zamek jest doskonale zachowany). Dla miłośników wypoczynku na łonie przyrody równiez nie brak atrakcji. Spośród najważniejszych należy wymienić: park krajobrazowy Czeski Kras (rozpościera się wzdłuż dolnego biegu Berounki, pełen kanionów i malowniczych widoków), park krajobrazowy Křivoklátsko (dziewiczy region, pokryty gęstym lasem), największy system jaskiń w Czechach – Koněprusy. Jako ciekawostkę można odwiedzić miejscowość Ratměřice, a tam zobaczyć jedyne w okolicy sekwoje o wysokości 45 m, które zostały na te tereny sprowadzone z Sierra Nevady w Kalifornii 150 lat temu.

Regiony

 • Czechy Środkowe – północ - tu zobaczyć można takie miejscowości jak Stará Boleslav, Mladá Boleslav, Mělnik, Kokořin czy Mnichovo Hradiště, które są pełne wspaniałych zabytków.
 • Czechy Środkowe – zachód – to idealne miejsce dla miłośników przyrody – tu rozpoczyna się czeski kras. Do najciekawszych miejsc należy Koněpruské jeskyně będące największym systemem jaskiń na terenie Czech, Zamek Karlštejn oraz Křivoklát.
 • Czechy Środkowe – wschód – to również region pełen zabytków. Warto odwiedzić miejscowość Kutná Hora, Sedlec, Kolín, Nymburk oraz Poděbrady.
 • Czechy Środkowe – południe – rozpościera się wzdłuż Wełtawy i Sazawy. Na turystów czeka tu piękna przyroda oraz wiele historycznych miejsc. Do najciekawszych należy Zamek w Czeskim Šternberku.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Mělník, Kutná Hora.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Zamek Křivoklát, Zamek Karlštejn, Kutná Hora.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Czechy Środkowe – południe.

Geografia i przyroda

Region Czech Środkowych to wspaniały teren rekreacyjny. Przepływają przezeń rzeki Wełtawa i Sázava (bywa nazywana mianem Zlatá řeka). Pagórkowata północna część regionu przechodzi w nizinny wschód. Na południowym zachodzie rozpościera się górski masyw Brd, na południowym wschodzie leży malownicze Posázaví, natomiast na zachodzie rozciąga się pagórkowaty teren Křivoklátská pahorkatina.

Historia

Patrząc na liczne zabytki w tym regionie łatwo wywnioskować, że jego historia musiała być bujna i ciekawa. Jednym z najważniejszych miast na historycznej mapie Czech jest Kutná Hora. Tam wydobywano rudę srebra, z której bito czeskie grosze. W tym okresie miasto przeżywało swój rozkwit. Do dziś można podziwiać piękne, gotyckie i barokowe budowle. W regionie zobaczyć można także mnóstwo zamków. Do najznamienitszych należy Zamek Karola IV. Nazwę swą zawdzięcza założycielowi, królowi Czech i cesarzowi rzymsko-niemieckiemu. Karol IV uczestniczył w zjeździe w Krakowie w 1364 r.,podczas którego Kazimierz III Wielki ostatecznie potwierdził panowanie Andegawenów na polskim tronie. Karol IV umiera w 1378 r. a władzę przejmuje jego syn Wacław IV. On także zostaje królem niemieckim. W zamku Karola IV przechowywano insygnia koronne.

Zwiedzanie

 • Zamek Karlštejn - słynny, gotycki zamek króla Karola IV, znajdujący się 30 km na południowy zachód od Pragi, na terenie Parku Krajobrazowego Czeski Kras (cz. Chráněná krajinná oblast Český kras). Kamień węgielny pod budowę twierdzy położył sam Karol IV w 1349 r. Tu przechowywane były czeskie insygnia koronacyjne. Na zamku znajduje się także muzeum szopek bożonarodzeniowych. Istnieje legenda, że po śmierci króla Karola IV dzwony zaczęły same z siebie bić, a ich głosy miały mówić: „Karla není, Karla není!” (Karola nie ma, Karola nie ma).
 • Zamek Křivoklát - gotycki zamek królewski, powstały w XIII w. Przebywali w nim najwięksi czescy królowie z Wacławem I na czele.
 • Kutná Hora- w średniowieczu kwitnące miasto, słynące z kopalń srebra. Kutnohorskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Szczególne wrażenie na gościach robi okazały kościół św. Barbary, umiejscowiony na cyplu nad ogrodami. Budowę rozpoczęto w 1388 r., zakończono zaś dopiero w 1905 r. W dzielnicy Siedlec znajduje się zaś gotycko-barokowy kościół Santiniego (również pod patronatem UNESCO), w którym mieści się ossuarium tj. Kaplica Czaszek.
 • Zamek Konopiště - wzniesiony w 1300 r. wspaniały zamek, umiejscowiony na wzgórzu. Warto zobaczyć rozległy, przyzamkowy ogród angielski oraz ogród różany.
 • Mladá Boleslav - współczesna legenda Czech – to tu mieści się fabryka i muzeum Škody.
 • Zamek Český Šternberk - barokowa twierdza powstała w XIII w.
 • Lidice - miasteczko, które zostało boleśnie doświadczone podczas II wojny światowej przez Niemców. Po zamachu na gubernatora Reinharda Heydricha, Niemcy w odwecie spalili wszystkie domy i rozstrzelali wszystkich mężczyzn, kobiety i dzieci powysyłali zaś do obozów koncentracyjnych. W miasteczku znajduje się mauzoleum, przypominające o tragedii z początku czerwca 1942 r.
 • Klasztor sazawski(cz. Sázavský klášter) - założony na początku XI w. przez księcia Oldřicha. Jest to słynny ośrodek liturgii słowiańskiej i piśmiennictwa w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. W XIII w. klasztor został rozbudowany, później zaś został poddany renowacji w stylu barokowym.

Sport i rekreacja

 • Turystyka rowerowa; ułatwiają ją świetnie oznakowane i liczne trasy rowerowe – np. Greenways (Praga-Wiedeń), trasa wzdłuż Łaby czy Pražská stezka (Praga-Brno).
 • Sporty wodne: zwłaszcza na Berounce i Sázawie; pożeglować można na sztucznych zbiornikach jak: Slapy na Wełtawie. W większych miejscowościach jak Kutná Hora, Kolín czy Časlav znajdują się także baseny.
 • Liczne jaskinie: np. odkryty w latach 50 ubiegłego wieku zespół jaskiń Koněpruské Jeskyně.
 • Park Krajobrazowy Czeski Kras - wapienna kraina ze wspaniałymi, malowniczymi kanionami, położona wzdłuż biegu rzeki Berounka jest idealnym miejscem dla turystów spragnionych obcowania z dziką przyrodą.
 • Góra Říp - najwyższy szczyt w okolicach Pragi (459 m n.p.m.), będący legendarną górą, na której mieli spotkać się Lech, Czech i Rus. U podnóża góry znajduje się parking.
 • Křivoklátsko - obszar na zachód od Pragi, niegdyś ulubione miejsce polowań czeskich władców. Gęste lasy, Berounka wijąca się wśród drzew, dzikie ptactwo – to wszystko spowodowało umieszczenie regionu na Światowej Liście Rezerwatów Biosfery Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Uzdrowisko Poděbrady - w XX w. odkryto tutaj źródła termalne.
 • Tradycje winiarskie w mieście Mělnik – warto we wrześniu wybrać się na imprezę, kończącą sezon zbiorów winogron Mělnické vinobraní.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 korona czeska = 100 halerzy
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

Czechy Środkowe, Czechy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  10°C
  opady:
  1.8 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  49%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1020hPa
  wiatr:
  314°   22 km/h
  wsch. słońca:
  05:56
  zach. słońca:
  20:06
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  296°   23 km/h
  wsch. słońca:
  05:54
  zach. słońca:
  20:08
 • Częściowe zachmurzenie
  min.3°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  304°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:52
  zach. słońca:
  20:09
 • Częściowe zachmurzenie
  min.3°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  231°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:50
  zach. słońca:
  20:11
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  98°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:48
  zach. słońca:
  20:13

Czechy Środkowe - klimat w Czechy