Czechy Północno-zachodnie - wakacje już od 888 zł

Na wakacje: Czechy Północno-zachodnie, Czechy

Przewodnik turystyczny: Czechy/ Czechy Północne/ Czechy Północno-zachodnie

Lekkie opady deszczu
8°C
Opady:
0.5 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
0 km/h134°
Region rozpościerający się na terenie województwa usteckiego (stolicą jest Ústí nad Labem, gdzie produkowane jest jedno ze słynnych, czeskich piw – Zlatopramen oraz znajduje się ZOO, utworzone w 1908 r.). Interesujące miejsca które warto odwiedzić to Terezín (miasto i twierdza, w trakcie II wojny światowej obóz koncentracyjny, dziś na jego terenie znajduje się muzeum) czy uzdrowiskowe Teplice, w których leczyli się m.in. Beethoven oraz Chopin. Na południu regionu znajduje się park krajobrazowy Średniogórze Czeskie (najwyższy szczyt Milešovky 836,5 m n.p.m. Alexander Humboldt, jeden z największych podróżników wszech czasów, określił widok z tej góry jako o trzeci najpiękniejszy na świecie).

Atrakcje

 • Kolej Izerska- jedną z bardziej interesujących atrakcji w okolicy jest przejażdżka ostatnią w Europie kolejką zębatą, kursującą z Tanvaldu do Harrachova.
 • Park Narodowy Czeska Szwajcaria pełny zdumiewających formacji skalnych.
 • Teplice – znajdują się tu najstarsze w Europie lecznicze źródła, z których korzystało wiele innych sławnych osobistości (m.in. Beethoven i Goethe). Teplice nazywane były "salonem Europy" i "małym Paryżem". Dziś miasto przyciąga turystów bogatą ofertą kulturalną. Spacer po jednym z kilkudziesięciu tutejszych parków pozwoli odpocząć od hałasu.
 • Rybniště - Trasy piesze i rowerowe, wyznaczone w okolicy, pozwolą spędzić aktywnie urlop.

Ośrodki

 • Ústí nad Labem - miasto położone mniej więcej w połowie drogi między Pragą a Dreznem, uznawane za stolicę północnych Czech. W mieście i w okolicy znajdziemy wiele atrakcji m.in. ZOO, teatr, gotycki zamek Strekov.
 • Duchcov – Pierwsze wzmianki o Duchcovie pochodzą jeszcze z XIII wieku, miejscowość znana jest przede wszystkim z tego, że ostatnie 13 lat swojego życia spędził tu słynny uwodziciel Giacomo Casanova. W okolicy można aktywnie spędzać czas: na nartach, na rowerach czy na basenie. Pierwsze wzmianki o Duchcovie pochodzą jeszcze z XIII wieku, miejscowość znana jest przede wszystkim z tego, że ostatnie 13 lat swojego życia spędził tu słynny uwodziciel Giacomo Casanova.
 • Kadaň - W okolicy przepiękne widoki i wiele miejsc wartych zobaczenia, szczególnie godny zwiedzenia jest zamek w Kadaniu. Dzięki Karolowi IV ale i nie tylko, Kadaň jest przepełniony różnymi zabytkami takimi jak np. klasztor Franciszkański czy kościół Jana Chrzciciela.

Geografia i przyroda

Północne regiony Republiki Czeskiej kojarzą się przede wszystkim z górami. Jest to istny raj dla narciarzy. W skład regionu wchodzą głównie Karkonosze, ale również znajdujące się pod ochroną Góry Izerskie, Rudawy (Krušné hory) oraz region Czeskiej Szwajcarii. Znajduje się tu Park Narodowy Czeska Szwajcaria pełny zdumiewających formacji skalnych.

Historia

Prawdopodobnie jako pierwsi dotarli na te tereny łowcy mamutów. Dużo później okolice podbili Celtowie. Obronili się przed rzymskimi legionami i granica imperium oparła się o Dunaj. Po nich zapanowali Słowianie. W Czechach panowali przedstawiciele wielu zagranicznych dynastii m.in. Jagiellonowie czy Habsburgowie. Do najważniejszych wydarzeń z historii regionu można zaliczyć 1848 – 1916 Wiosna Ludów, powstanie Austro-Węgier; 1914 – 1918 I wojna światowa, powstanie Czechosłowacji; 1938 – układ monachijski, utrata Sudet i Zaolzia, powstanie Rep. Słowackiej.
II wojna światowa i okupacja niemiecka; 1945 – powstanie w Pradze; 1999 – wstąpienie do NATO oraz 2004 – wstąpienie do UE.

Sport i rekreacja

 • W okolicy znajduje się wiele ośrodków narciarskich.
 • Spacery, wycieczki w góry, wycieczki rowerowe.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 korona czeska = 100 halerzy
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

Czechy Północno-zachodnie, Czechy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  9°C
  opady:
  2.5 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  81%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  255°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  20:03
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.4°C max.10°C
  opady:
  2.4 mm
  wiatr:
  107°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  20:04
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.3°C max.11°C
  opady:
  4.2 mm
  wiatr:
  334°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:59
  zach. słońca:
  20:06
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.4°C max.11°C
  opady:
  0.8 mm
  wiatr:
  304°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  20:07
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.2°C max.8°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  304°   23 km/h
  wsch. słońca:
  05:55
  zach. słońca:
  20:09

Czechy Północno-zachodnie - klimat w Czechy